Elektrik Devreleri Arama

26 Şubat 2010 Cuma

Elektrik Prizleri

Elektrik aygıtlarına, bir elektrik devresinde fiş aracılığıyla doğrudan veya uzatma kablosu ile enerji alınması için kullanılan araçlardır.


Prizler kullanıldıkları yerlere göre üçe ayrılırlar

a) sıva üstü

b) sıva altı

c) Etanş priz


Yapıları bakımından prizler ikiye ayrılılırlar.

a) Normal priz

b) Topraklı priz


Anahtarlarda olduğu gib prizlerde sıba altı, sıva üstü tesitatlarda kullanılma durumlarına göre değişik yapılarda üretilirler. Nemli yer tesisatlarında kullanılan prizler dış etkenlere karşı koruyucu içine alınmışlardır.
Normal prizlerde fişin iki ucunun gireceği iki adet yuva bulunur topraklı prizlerde ise ucu topraklama levhasına bağlanmış olan topraklama kontakları bulunur.

Konut ve iş yerlerinde duvara monte edilen prizler kullanıldığı gibi her hangi bir yere monte edilmeden kullanılan tekli ve çoklu prizlerde vardır. Prizler; Gövde, Kontak yuvaları ve sıkıştırma halkaları, topraklama kontakları, priz kapağı ve bağlantı vidalarından meydana gelirler. Ayrıca küçük çocukların İğne çivi gibi metak parçaları deliğe sokamamaları için özel priz koruyucuları kullanırlır.


Orjinal Link: http://elektrikdevre.blogspot.com/2010/02/elektrik-prizleri.html

1 yorum:

  1. Blogunuz içersindeki bilgileri hergün takip ediyoruz.Ve çok begeniyoruz,dell dizüstü teknik servisleri olarak paylaşımlarınızın devamını

    bekliyoruz.

    YanıtlaSil